Poznaj swojego klienta – dlaczego jest to tak istotne?

Image: 

poznaj swojego klienta

Czy ktoś sprawdza, kim jest jego klient? Czy zakładając sklep lub swoją usługę w Internecie zastanawiasz się, kto będzie u ciebie kupował? Kto jest klientem w Sieci? Czy to są te same osoby które wchodzą do tradycyjnych sklepów? Czy być może zachodzi pewna dywersyfikacja – niektórzy kupują tylko w sieci, a inni tylko w sklepach tradycyjnych.

Jak to jest?

Przecież to podstawowa wydawałoby się wiedza w celu opracowania idealnego produktu, odpowiadającego potrzebom nabywcy. Chcąc wiedzieć, do kogo mówimy i jak należy przygotować odpowiednie działania, trzeba na początek dowiedzieć się, kim jest nasz odbiorca, czego oczekuje i jakie ma preferencje. Dopiero wtedy wszelkie działania marketingowe i sprzedażowe nabierają realnego wymiaru. Najpierw trzeba by ustalić właściwie, kto to jest internetowy konsument, jaki ma wiek, skąd pochodzi i jakie ma wykształcenie, kto właściwie zalicza się do tej grupy? Prowadzone ankiety nie dały jasnej odpowiedzi, zarówno przekrój wiekowy, jak i wykształcenie nie mają tu nic do rzeczy. Określenie tego w precyzyjny sposób jest dość trudne.

Ogólne spojrzenie

W ujęciu szerokim za klienta internetowego można uznać każdą osobę, która korzysta z internetu dla ułatwienia sobie procesu nabywania towaru (tj. poszukiwania, porównywania cen, rozwiązań ). Takie spojrzenie pozwala rozciągnąć omawiany termin na konsumentów, którzy wykorzystują zasoby internetowe jedynie w celu pozyskiwania wiedzy i oceny możliwych wariantów wyboru, a ostatecznie zakupu danego produktu dokonują w świecie realnym. Drugą grupę klientów stanowią osoby, które nie tylko pozyskują informacje o towarze i usługach w Internecie, ale i nabywają te dobra i usługi w sieci. Jak duża jest to grupa osób i o kogo warto się bić, niech świadczą dane za rok 2012, kiedy to ponad 8 milionów Polaków korzystało z Internetu i dokonywało tam zakupów. To znacznie ponad połowa zarabiających dorosłych Polaków, chociaż właśnie wiek i stopień wykształcenia klienta internetowego jest najtrudniejszy do stwierdzenia.

poznaj swojego klienta