Jak dbać o dobre relacje z klientami? Poznaj CRM

Image: 

Handel w sieci stał się już prawdziwa gałęzią gospodarki, oddzielną i samodzielną, kierującą się sobie właściwymi zasadami i regułami. Jedną z nich jest CRM (Customer Relationship Management), co po polsku oznacza budowaniem poprawnych relacji z klientami.

Na czym to polega?

W uproszczeniu mówiąc, jak funkcjonować uczciwie i mieć w necie dobrą opinię. Konsumenci, klienci i internauci zawsze będą mieli możliwość sprawdzenia, jaki jesteś przedsiębiorcą. Jak rozpoznać czy dany sklep jest uczciwy a internetowy sprzedawca nie nabije nas w butelkę? Najlepszym sprawdzianem są fora internautów. Tutaj można zasięgnąć opinii i jest ona najczęściej rzetelna i prawdziwa. W skład CRM wchodzi zestaw procedur oraz narzędzi wspierających zarządzanie kontaktami z klientami. Dzięki CRM łatwiej jest Ci dbać o dobre relacje z klientami, efektywniej przeprowadzać sprzedaż itp. Prawidłowe relacje to przyjęta strategia działania, która koncentruje się na wspieraniu czynności marketingowych, procesu sprzedaży oraz wszelkich działań związanych z obsługą klienta poprzez skierowanie uwagi wyłącznie na potrzeby konsumenta. Jednym słowem należy dobrze rozpoznawać, czego ludzie (konsumenci) potrzebują i dostarczać im to, a wtedy nasz biznes internetowy, będzie kwitł i się rozrastał.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Zadaniem CRM jest pozyskanie lojalnego klienta, który zadowolony będzie wracał, a co więcej, poleci nasze towary, bądź usługi szerokiej rzeszy znajomych i przyjaciół, wystawi dobrą notę na facebooku i blogach tematycznych. Proszony lub nie. O ile wywołamy pozytywne emocje, to zadowolony klient, będzie się chciał nimi podzielić, podobnie jak ktoś, kto jest mocno z obsługi w naszym sklepie. Nietrudno zgadnąć, o jaką rekomendację bardziej nam chodzi.

Warto mieć świadomość, że istnieje opcja połączenia zewnętrznego systemu CRM z Twoim sklepem internetowym. Na rynku dostępne są liczne darmowe i płatne rozszerzenia nazywane modułami, które są gotową integracją. Jeśli korzystasz z oprogramowania sklepu, które nie posiada integracji z Twoim CRMem to najlepszą opcją jest zlecenie wykonania dedykowanego modułu o czym więcej przeczytasz tu.

Strategie działania naszej małej firmy wspierane nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, zmniejszają rozbieżność między obecnymi i przyszłymi działaniami organizacji w zakresie pozyskiwania i utrzymywania klientów. Zadbaj o swoich obecnych i przyszłych klientów.