Biznes internetowy - Opcje finansowania na start

Image: 

założenie biznesu internetowego

Zależnie od tego, co chcemy robić, jak pracować, czy jaką firmę zakładać możemy też postarać się o pieniądze z odpowiedniego źródła. Wybieramy formę realizacji naszych planów i dostosowujemy się do potrzeb rynku. Jedno jest pewno, nie warto czekać. Jeśli mamy jakiś pomysł na działalność, to warto zacząć od zaraz.

Założenie firmy jest dzisiaj bardzo proste. Rzeczywiście można wszystko załatwić w jednym okienku, a na pewno w jeden dzień. Nie ma absurdalnych wymagań, nie potrzeba zbędnych dokumentów. Zdobywanie środków finansowych dla firmy na działalność zajmie nam zdecydowanie więcej czasu, chyba że dysponujemy kapitałem początkowym.

Dwie opcje na finansowanie

Kasę na prowadzenie firmy można zdobyć na dwa sposoby: wziąć kredyt lub postarać się o dotację. Można też zarobić, ale to… przyjdzie z czasem.

Kredyty na start biznesu internetowego

Banki oferują obecnie wiele kredytów dla małych i średnich firm na preferencyjnych warunkach. Niektóre z nich oferują kredyty na start bez konieczności spłacania kapitału. Trzeba spełnić kilka warunków, aby uzyskać taki kredyt. Jednym z nich jest konieczność prowadzenia firmy przez co najmniej 10 lat, bo tyle wynosi okres kredytowania. Trzeba też być młodym stażem przedsiębiorcą.

Dotacje na start biznesu internetowego

Inną formą pozyskania pieniędzy są dotacje unijne. O te trzeba się zwrócić do urzędu pracy. Są programy unijne dotyczące rozwoju danego regionu i dzięki nim możemy dostać wsparcie finansowe dla naszej działalności. Tutaj z kolei trzeba założyć firmę dopiero po uzyskaniu środków i prowadzić ją co najmniej przez rok. Zarówno jeśli staramy się o kredyt bankowy dla małych lub średnich firm, albo o środki unijne z urzędu pracy, to w każdym z tych przypadków należy napisać biznesplan. Powinien on przewidywać rodzaj działalności, a także elementy innowacyjne. No i uzasadnienie dlaczego nam się ma udać. Następnie w biznesplanie przewidujemy planowane koszty na urządzenie firmy, wynajęcie pomieszczeń lub ewentualną ich adaptację. Dotacja jest bezzwrotna, o ile wykorzystamy ją zgodnie z przeznaczeniem.

Budżet budżetowi nierówny

Musisz pamiętać o tym, że w zależności od oprogramowania na które się zdecydujesz możesz liczyć się z różnymi kosztami. Najdroższym oprogramowaniem w przypadku e-commerce jest zdecydowanie Magento. Koszty jego wdrożenia to minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla początkujących esklepów zdecydowanie bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem będzie PrestaShop, która jest łatwiejsza w obsłudze i przy odrobinie samozaparcia i chęci nauki, możemy samodzielnie skonfigurować sklep. Trzecią opcją są platfmory SaaS, które dają gotowy sklep już od kilkudziesięciu złotych. Musisz jednak pamiętać, że w takim przypadku nie każdy Twój pomysł będzie mógł być zrealizowany. Tego typu platformy tworzone są dla użytkowników masowych i programiści nie stworzą dedykowanej funkcjonalności na Twoje życzenie.

założenie biznesu internetowego